Laboratorion työntekijä työskentelee tiekoneella.
Avainlippu-suomalaista-palvelua
Finas logo
Palvelu

Asbestianalyysit ja rakennusten muut haitta-aineanalyysit

Tarjoamme monipuolista palvelua asbestin ja muiden rakennusten haitta-aineiden määrittämiseen rakennusmateriaaleista, ilmanäytteistä ja pintapyyhintänäytteistä. Tutkimme asbestia myös kiviainesnäytteistä.

Palvelumme on tarkoitettu sekä yrityksille että yksityishenkilöille. Analyysivalikoimamme kattaa mm. asbestin, PAH-yhdisteet, PCB:n, lyijyn, raskasmetallit, mineraaliöljyn ja kvartsin.
Ota yhteyttä laboratorioon

Helsinki: 030 474 2964 (kemia, asbesti ja pölyt)
Kuopio: 030 474 2262 (mikrobinäytteet)

Laboratoriot ovat avoinna arkisin klo 9–15.

OTA YHTEYTTÄ

Kiinnostuitko palvelusta? Kysy lisää tai pyydä tarjous lomakkeen kautta. Asiantuntijamme on sinuun yhteydessä mahdollisimman pian!

Ana­lyy­sien hin­nas­to

Näyt­tei­den toi­mi­tus

Näytteenotto-​ohjeet

Tun­nis­ta haitta-​aineiden ai­heut­ta­mat ter­vey­del­li­set ris­kit

Korkealaatuiset analyysimme auttavat rakennusmateriaalien haitta- ja vaaratekijöiden tunnistamisessa ja selvittämisessä. Luotettavat analyysit ovat myös onnistuneen asbesti- tai muun purkutyön perusta.

Rakennusterveyttä säädellään esimerkiksi työturvallisuuslaissa ja asumisterveysasetuksessa sekä vuonna 2016 voimaan astuneessa uudistetussa asbestilainsäädännössä.

Analyysiemme avulla varmistat, että olosuhteet ovat lain vaatimusten mukaiset.

Tur­val­li­sen ja ter­veel­li­sen si­säym­pä­ris­tön ra­ken­ta­mi­nen vaa­tii luo­tet­ta­via ja osaa­via te­ki­jöi­tä

Työterveyslaitoksen laboratoriotoiminta on FINAS-akkreditointipalvelun akkreditoima testauslaboratorio T013, akkreditointivaatimus SFS-EN ISO/IEC 17025:2017. Akkreditoituun pätevyysalueeseen sisältyvä toiminta on nähtävissä verkkosivuilta www.finas.fi(ulkoinen linkki).

Lisäksi laboratoriomme on Ruokaviraston hyväksymä 2495/961/2008 tekemään terveydensuojelulain (763/1994) nojalla annettujen säännösten edellyttämiä, viranomaisille tarkoitettuja tutkimuksia.

As­bes­tia­na­lyy­sin tai muun haitta-​aineanalyysin ti­laus

Voit tilata analyysin asiakasportaalista, lomakkeella, verkkokaupasta (vain yksityishenkilöt ja elinkeinonharjoittajat) tai soittamalla laboratorioon. Löydät analyysien hinnat, näytteenotto-ohjeet ja toimitusajat alta.


Sisäilman, asbestin ja muiden haitta-aineanalyysien hinnasto 2025

Tilaa asiakasportaalista

Ota analyysipalveluiden asiakasportaali käyttöön, kun sinulla on tarve tilata usein. Portaalissa voit tilata sisäilma-, haitta-aine- ja työhygieenisiä analyyseja sekä tehdä näytteenottotarviketilauksia. 

Tilaa lomakkeella tai soittamalla laboratorioon

Voit tilata analyysit ja näytteenottotarvikkeet lomakkeella tai soittamalla. Lataa ja täytä tilauslomake. Toimita täytetty tilauslomake osoitteeseen kemia@ttl.fi tai tee tilaus puhelimitse numeroon 030 474 2964. 

Tilaa verkkokaupasta

Jos olet yksityishenkilö tai elinkeinonharjoittaja, voit tilata analyyseja myös verkkokaupasta. Analyysivalikoimamme kattaa mm. asbestin, PAH-yhdisteet, PCB:n ja lyijyn.

Usein ky­syt­ty­jä ky­sy­myk­siä

Kysy asian­tun­ti­jal­ta

Kaipaatko lisätietoa analyysipalveluistamme, näytteiden analyyseista tai analyysimenetelmistämme? Asiantuntijamme vastaavat mielellään kysymyksiisi!

Henkilökuva Evgeny Parshintsev

Ev­ge­ny Pars­hint­sev

tuo­te­pääl­lik­kö
Sähköpostiosoite
Puhelin
+358 30 474 2198
Henkilökuva Maija Kirsi.

Maija Kirsi

asiak­kuus­pääl­lik­kö
Sähköpostiosoite
Puhelin
+358 30 474 7024